Ważnym jest, aby powiedzieć takiej osobie w jaki sposób jej zachowanie wpływa na rodzinę. Ludzie posiadający problemy z hazardem często rozpoczynają terapię, ponieważ rodzina zachęciła ich do tego. Być może i Ty będziesz szukać pomocy terapeuty zanim uda Ci się daną osobę do tego zachęcić.
WSKAZÓWKI DLA RODZIN W SPRAWIE WZAJEMNEJ KOMUNIKACJI
- Skoncentruj się na konkretnych przykładach jak hazard wpływa na Ciebie. Zwracaj się bezpośrednio w pierwszej osobie, mówiąc o faktach i uczuciach. Na przykład: “Jest mi przykro kiedy nie przychodzisz do domu o umówionym czasie.” “Złoszczę się kiedy nie mamy pieniędzy na opłatę rachunków z powodu Twojego hazardu.” “Przerażają mnie Twoje hazardowe długi.”
- Zachowaj spokój. Staraj się nie oskarżać, pouczać lub moralizować. To nie pomaga. Powiedz takiej osobie, że otrzymujesz informacje i wsparcie dla siebie.
- Unikaj gróźb - ale daj tej osobie do zrozumienia co zrobisz jeśli będzie kontynuować hazard. Bądź konsekwentny w dotrzymaniu tej obietnicy. Osoba ta mogła słyszeć Twoje groźby już wcześniej i może nie wierzyć, że tym razem słowa dotrzymasz.
- Przekaż pomocne informacje. Zaoferuj dla niej wsparcie w uzyskaniu pomocy. Dowiedz się o terapii na temat uzależnienia od hazardu i daj tej osobie pomocne materiały takie jak: samouczki, książki i kasety wideo.
- Zachowaj cierpliwość. Każda zmiana wymaga czasu. Nie oczekuj, że dana osoba natychmiast przyzna, iż problem istnieje lub zaakceptuje potrzebę uzyskania pomocy. Postępuj powoli i pielęgnuj każdy symptom zmiany. Powiedz takiej osobie, że podjęcie pracy nad zmianą będzie prowadzić do zmniejszenia konfliktów rodzinnych i stresu.
- Zwracaj uwagę na przygnębienie lub myśli samobójcze osoby uprawiającej hazard, Twoje własne i innych członków rodziny