Menu główne
 • leki

  Podejrzewasz, że masz problem ?


  Sprawdż swoje zachowania w naszych testach!

 • rece

  Poszukujesz pomocy ?


  W naszej bazie znajdziesz wiele ośrodków
  terapeutycznych!

 • zalamany

  Ktoś z Twoich bliskich jest uzależniony ?


  Sprawdź co możesz zrobić dla siebie i dla niego!

Poniższe artykuły  przeznaczone są dla osób, które niepokoją się, że ktoś im bliski ma problem z hazardem. Zalecamy przeczytanie artykułów o hazardzie i problemach z hazardem.
Ktoś bliski Tobie może uprawiaż hazard w sposób, który Cię martwi. Być może uprawianie hazardu przez członka rodziny jest przyczyną kłopotów finansowych i rodzinnych. To może powodować, że czujesz się rozgniewany lub zdezorientowany.

Większość rodzin dotkniętych problemem hazardu chce wiedzieć, w jaki sposób odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Mamy nadzieję, że niniejszy przewodnik okaże się pomocnym w:

 • zrozumieniu problemu jakim jest hazard
 • zrozumieniu jaki wpływ na rodzię ma hazard
 • znalezieniu sposobów na uporządkowanie życia rodzinnego
 • rozwiązaniu spraw finansowych
 • poznaniu jak terapia może pomóc Tobie i Twojej rodzinie
 • znalezieniu środków, które pomogły innym rodzinom.

Być może obecnie czujesz się tak, jakbyś stracił kontrolę nad swoim życiem. Uprawianie hazardu może powodoważ poważne problemy finansowe i rodzinne. Z pomocą, Twoja rodzina może pokonać problemy spowodowane przez hazard. Specjalnie przeszkoleni terapeuci pomogli tysiącom ludzi zaprzestać lub kontrolować uprawianie hazardu. Ludzie z problemami wynikającymi z uprawiania hazardu odzyskują kontrolę nad swoim życiem a rany w rodzinie zabliźniają się. Twoja rodzina może być jedną z nich.

Kontrola.  Cz.1.
Hazard, tv, internet, jedzenie, komputer, sex, zakupy, opalanie, inne uzależnienia behawioralne.

Współcześnie dorastający młodzi ludzie są narażeni na wiele różnorodnych uzależnień. Niektóre uzależnienia nie dotyczą substancji chemicznych, ani nikotyny czy alkoholu, lecz są związane z pewnymi zachowaniami, które zaczynają dominować w życiu nastolatka, zmieniają jego zachowanie a nawet postawę wobec otoczenia i bliskich. Niektóre z takich uzależnień wyglądają zgoła niewinnie, jak np. uzależnienie od opalania, czy zakupów, badź telefonu komórkowego. Dlatego też czasem trudno wychwycić różnicę między tym, co dana osoba lubi robić, co jest jej hobby, a tym co ją uzależniło. Również sama osoba uzależniona nie jest w stanie obiektywnie ocenić, czy jej zachowanie wynika z jej wolnej woli, czy też jest realizowane na wskutek przymusu wynikającego z uzależnienia.

Czytaj więcej: Profilaktyka uzależnień behawioralnych - rola rodziców. Cz.1

Cz. 2.

Uzależnienie zwykle oznacza nadmierną zależność organizmu od jakiegoś narkotyku lub używki: alkoholu, nikotyny, kofeiny. Lecz uzależnienie definiowane szerzej, obejmuje również inne wypadki, kiedy ludzie czują się zmuszeni angażować się w ryzykowne, „wymykające się spod kontroli" zachowania, takie jak uprawianie hazardu, czy „nałogowy seks” (Zimbardo, 1999).[1]

 

Czytaj więcej: Profilaktyka uzależnień behawioralnych - rola rodziców. Cz.2

Problemy wynikające z uprawiania hazardu to nie tylko utrata pieniędzy.Hazard może mieć wpływ na całokształt życia danej osoby.
Hazard staje się problemem gdy:

Czytaj więcej: Kiedy hazard staje się problemem?

Ponieważ czytasz ten poradnik, prawdopodobnie martwisz się, że hazard niszczy Twoją rodzinę.

Czytaj więcej: Sygnały, że hazard stał się problemem