Menu główne
 • leki

  Podejrzewasz, że masz problem ?


  Sprawdż swoje zachowania w naszych testach!

 • rece

  Poszukujesz pomocy ?


  W naszej bazie znajdziesz wiele ośrodków
  terapeutycznych!

 • zalamany

  Ktoś z Twoich bliskich jest uzależniony ?


  Sprawdź co możesz zrobić dla siebie i dla niego!

Od alkoholu uzależnić się może każdy, bez względu na płeć, wiek, poziom intelektualny, wykształcenie, status materialny, uprawiany zawód czy sprawowany urząd.

 

Alkoholizm, czyli uzależnienie od alkoholu, już wiele lat temu, został uznany przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę i tym samym znalazł się w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych wśród zburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania spowodowanych używaniem substancji psychoaktywnych.

Dodatkowo należy wiedzieć, że jest to jednocześnie choroba niezawiniona, przewlekła i postępującą, na której powstanie złożyło się wiele czynników (biologiczne podłoże, na które nałożyły się czynniki psychologiczne, duchowe i społeczne), a jej cechą charakterystyczną jest zaprzeczanie (osoba dotknięta uzależnieniem, przez bardzo długi okres czasu nie dostrzega postępujących, niekorzystnych zmian w stanie swojego zdrowia i w swoim funkcjonowaniu).

Jest to jedna z niewielu chorób, w której osoba nią dotknięta nie zdaje sobie bardzo często sprawy ze stanu swojego zdrowia i pomimo oczywistych objawów nie czuje się chora i dlatego nie widzi powodów, aby zwracać się po pomoc, nie mówiąc już o podjęciu leczenia.